- Zdroj : Beevam - Magazín o bývaní, architektúre a dizajne
- Dátum :
Rozhovor s ateliérom VAUarchitects – víťazmi kategórie Obchod v súťaži INSAID AWARDS 2021. Portfólio prác a aktuálne projekty v článku na portáli beevam.sk:
VAUarchitects: Záleží nám, ako budú realizácie vyzerať po rokoch
INSAID AWARDS priniesla aj tento rok množstvo autorov a realizácií interiérov, ktoré stojí za to vidieť. V kategórii Obchod zvíťazil interiér showroomu MTBIKER od ateliéru VAUarchitects. Pozrite sa bližšie na portfólio tohto štúdia a zistite, ktorý z projektov je srdcovkou členov tímu VAUarchitects.
Jednoznačný koncept, uhladené riešenia a dotiahnuté detaily
Ateliér VAUarchitects založili v roku 2017 Silvia Vitková a Ľudovít Vitko. V ich portfóliu nájdete prevažne rezidenčné zadania, ale aj väčšie kancelárske interiéry či gastro a obchodné priestory. „K jedným z prvých realizácií patria kancelárie spoločnosti EXXETA v Bratislave a Sýpka u Patriotov v centre Levíc. Teší nás dôvera zo strany klientov, ktorí nás opakovane oslovia, ako napríklad MTBIKER, ktorým sme ešte pred realizáciou Showroomu v Bratislave navrhovali office priestory v Hrádku, kde sme okrem interiéru spolupracovali aj na architektonickom riešení nového objektu z lodných kontajnerov,“ hovoria autori, ktorí študovali na Fakulte architektúry STU v Bratislave.
Podľa VAUarchitects je v každom z ich projektov cieľom jednoznačný koncept, čitateľné prostredie, uhladené riešenia a dotiahnuté detaily tak, aby bolo jasné, že majú hlavu a pätu a že za celým procesom stál architekt. „Záleží nám na výsledku, na spokojnosti užívateľov, na tom, ako naše realizácie budú vyzerať po rokoch. V procese tvorby dbáme na kvalitnú dispozíciu. V úvode často spracovávame viacero variantov a venujeme jej toľko času, aby klient už na pôdorysoch pochopil, čo mu rôzne proporcie a radenia miestností poskytnú pre nájdenie toho najvhodnejšieho budúceho prostredia na život, či prácu. Charakteristická v našich interiéroch je práca so stolárskymi a zámočníckymi výrobkami na mieru, vždy s cieľom racionálneho využitia priestoru a vizuálneho zjednotenia,“ dodal v rozhovore Ľudovít Vitko.
Sýpka u Patriotov
Okrem toho vyzdvihli aj fakt, že sa im darí získavať dôveru klientov a úspešne ich previesť často dlhým a rozmanitým procesom od oslovenia až po riešenie najmenších detailov pred ukončením realizácie. O aktívnej spolupráci a diskusii so vzájomným rešpektom s klientom hovorí Silvia aj v prípade projektu Sýpky u Patriotov. „Na projekte klientom naozaj záležalo a často sa aktívne zapájali. Vo výsledku sa nebáli dať na náš názor a tešíme sa, že náš profesionálny vzťah pokračuje ďalej ako priateľský,“ vysvetlili autori, pre ktorých je tento projekt srdcovkou a radi sa do tohto priestoru vracajú.
Projekt Sýpka u Patriotov bol podľa nich jeden z prvých komplexných procesov od štúdie, cez projekty pre povoľovacie procesy až po podrobný projekt interiéru s autorským dohľadom nad všetkými detailmi na stavbe. „Išlo o rekonštrukciu a prístavbu v centre Levíc, kde za masívnymi múrmi pôvodnej sýpky nájdete prostredie mestskej kaviarne s nádychom histórie, príjemné otvorené átrium, krytú presklenú terasu a na poschodí jedinečnú atmosféru športového baru. Spojením rôznych funkcií to bolo špecifické zadanie, ktoré vo výsledku ponúka viacero priestorových zážitkov, ale zároveň pôsobí jednotne. Sme radi, že má príjemné ohlasy od návštevníkov aj ľudí, čo tam každý deň pracujú, či od členov basketbalového klubu Patrioti Levice, ktorým slúži ako ďalší priestor pre pracovné aj neformálne stretnutia,“ vysvetlili.